Kas Eestis on piisavalt päikesepaistelisi päevi päikeseenergia tootmiseks?

Tihti küsitakse meilt kas päikeseenergia tootlikkus on piisav, et päikesepaneelide paigaldus tasuks Eestis minu kodule või ärihoonele ära?

Tänapäevased päikeseenergia efektiivsuse monitooringud näitavad, et garanteeritud tootlikuseks ei pea sa elama Californias ega Floridas. Päikeseenergia on tõestanud end usaldusväärse energiaallika ja väärtusliku investeeringuna isegi piirkondades, mis on tuntud oma pilvise ilma poolest.

Kui palju päikesevalgust on päikesepaneelide tasuvuse jaoks vaja?

Kui hindad oma kinnisvara sobivust päikesepaneelide paigaldamiseks, on loomuliku päevavalguse hulk loomulikult oluline. Mida rohkem otsest päikesevalgust sinu kinnisvarale paigaldatud paneelid saavad, seda rohkem nad tasuta elektrit toodavad.

Kuid on ka teisi mõjutegureid, mis päikesepaneelide paigalduse eel selgeks tuleks teha: kohalik kliima ja eeldatavad ilmastikumustrid ning pilvisus.

Garanteeritud tootlikkus – paneelide tootlikkusele kindlustatud kWh garantii!

Tasuvuse küsimus on muidugi väga aktuaalne, teame seda ka meie Nord Solaris. Seepärast on meil väga hea meel, et saame oma klientidele pakkuda täpset päikeseenergia monitoorimise äppi. Tänu reaalajas saadavatele satelliidi andmetele, oleme ühtlasi ka ainus tootja maailmas, kellel on päikeseenergia tootlikkusele kindlustatud kWh garantii.

Mida see tähendab sinu jaoks? Ostes Autarco päikesepaneelid Nord Solarist on sul võimalik saada rahalist hüvitist iga saamata jäänud kilo­vatt-tunni eest, mil päikeseenergia süsteem töötab eelnevalt arvestatust vähem. Seega on sinu investeering päikeseparki koos meiega tagatud ja turvaline, olenemata sellest, mis juhtub!

Kas Eestis on piisavalt päikest päikeseenergia tootmise jaoks?

Jah, on. Uuringud näitavad, et Eestis on keskmiselt 1800-2000 tundi päikesepaistet aastas. Ja see küll varieerub piirkonniti, kuid siiski päikesepaneelid eramajale ja ärihoonele on mõistlik valik kõikjal Eestis. Nagu ennist öeldud, ei ole otsene päikesevalgus päikeseelektrijaamade töötamise ainsaks eeltingimus. Päikeseenergiast elektri tootmiseks piisab ka päevavalgusest.

Millist päikesepaneeli valida?

Kas ka sina mõtled sellele, et päikesepaneelide müük Eestis on niivõrd hoogustunud, et raske on valik teha ettevõtete vahel? Veelgi raskem on aga võrrelda erinevaid mudeleid.

Meie soovitus on aga kasutada ühe tootja päikesepargi süsteemi. Sedasi on sul tagatud, et kõik komponendid töötavad sujuvalt koos, tagades turvalise ja suure töövõimega PV-süsteemi*.

*Mis on päikesepaneelide PV-süsteem?

Inglise keeles photovoltaics ehk PV-paneel või päikesepaneel on fotogalvaaniliste materjalidega elementide kogum, mis muundab päikeseenergia otseseks elektriks. Seejärel muundatakse see elekter kasutatavaks vahelduvvooluks.

Uuringud – päikesepaneeli võimsus sõltub välisest temperatuurist

Üheks põhjuseks, miks on Eestis päikesepaneelide tootlikkus kasumlik, on Eesti madalam keskmine temperatuur, mis tõstab paneelide kasutegurit. Pane tähele, et paneelide tootjapoolselt lubatud päikesepaneeli tippvõimsused on välja toodud 25-kraadise temperatuuriga arvestades. Kuid mõeldes Eesti kliimale, on ju meie temperatuur väga kõikuv (pigem vähem, kui 25 soojakraadi) ning see mõjutab päikesepaneelide kasutegurit.

Kusjuures nagu ennist öeldud, päikesepaneeli võimsus sõltub mitmest tegurist. Seejuures isegi õhutemperatuurist.

Päikesepaneeli võimsus ja kõrge temperatuur

Erinevate uuringute põhjal on leitud, et võrreldes 25 kraadiga langeb tipuvõimsus temperatuuri tõustes iga kraadi kohta umbes 0,5%. Loomulikult sõltub see ka ühe tootja päikesepaneelide mudelite lõikes, veel enam eri tootjate puhul. Leiad vastava näitaja paneelide tehnilistes andmetes.

Küsi Nord Solaris pakutavate Autarco päikesepaneelide kohta personaalset pakkumist!

Päikesepaneeli võimsus ja madal temperatuur

Hea uudis Eesti kontekstis on kindlasti see, et temperatuuri alanedes tõuseb tipuvõimsus 0,5% iga alanenud kraadi kohta. Seega kui Autarco paneelide tipuvõimsus on tootja poolt lubatud 25 kraadi juures 450 W , siis näiteks temperatuuriga -15 on paneelide tipuvõimsus 20% kõrgem, ehk 540 W.

Olgugi, et talvel on ajaliselt päikesekiirgust Eestis nii vähe, et see ei loo väga suurt muutust aastasesse elektrienergia toodangusse, on see ikkagi oluline eelis.

Millal on Eestis päikeseenergiast elektritootmise põhihooaeg?

Eesti oludes on kõige tõhusam päikeseelektrijaamade tootmisperiood märtsist septembrini. Sügisel ja talvel toodetakse vaid 10-20% kogu toodetavast energiast. Seega võiks kõige eelneva põhjal järeldada, et Eestis parim päikeseenergia tootlikkus kevadel, mis päikest on palju, kuid õhutemperatuur veel madal.

Aina rohkem ettevõtteid ja eraisikuid investeerivad päikesepaneelidesse, et säästa raha ja vähendada oma tegevusest tulenevat mõju keskkonnale.
Kui ka sina soovid seda võimalust uurida, võta meiega ühendust! Oleme uue ettevõttena juba 1,5 aasta jooksul paigaldanud ca 9,2 MW eest päikeseenergiasüsteeme nii Eestisse, Lätti kui Rumeeniasse!

Võta ühendust juba täna!