Autarco asutamise lugu

Autarky: tuletatud kreeka keelest αὐτάρκεια, “isemajandamine” 

Mul on alati olnud oskus näha, kuidas asju saab paremaks muuta; teismelisena, töötades Hollandis talus ja hiljem lõpetajana, töötades Philipsis Shanghais. Mõned ütlevad, et kangekaelne. Aga las ma ütlen teistmoodi, ma olen loomult ettevõtja. See on mul veres. Julgen öelda, et eelistan asju omamoodi ja ma ei peatu kellegi pärast, kui ma tõesti millessegi usun. 

1982. aasta aprillis tulin siia maailma, sündisin keskklassi perre, kus oli ettevõtlik isa ja traditsiooniline ema. Mu vanemad pakkusid mulle sooja ja õnnelikku pesa ning andsid mulle palju vabadust selle väikese küla turvalistes piirides, kus ma üles kasvasin. Mu vanemad andsid mulle väärtuslikke õppetunde. Tuntud hollandikeelne ütlus “eerlijkheid duurt het langst”, mis tähendab, et ausus kestab kõige kauem, on minus sügavalt juurdunud. Ja et midagi tähendusrikast ei tule kergelt. Kui soovite midagi saavutada, peate kõvasti tööd tegema. 

Väikese lapsena tahtsin saada veterinaararstiks. Teismeeas erinevatel osalise tööajaga töökohtadel töötades muutusid mu huvid järk-järgult. Seitsmeteistkümneaastaselt töötasin täielikult automatiseeritud süsteemidega tehases ja tundsin aukartust keerukate kontrolliprotsesside ja ettevõtte kasumi ees! Siis sain teada, et mulle meeldib analüüsida, diagnoosida ja parandada äriprotsesse ja ärimudeleid. 

Selle uue leitud huviga otsustasin õppida tööstustehnikat TLÜ/e ülikoolis Eindhovenis. Seal veedetud aja jooksul õppisin nägema äriprotsesse inimeste, tehnoloogia ja organisatsiooni vaatenurgast. 

Hiina – Shanghai 

Kooli lõpetamiseks läksin elavasse Shanghai linna. Seal liitusin Philipsi uurimisosakonnaga, kus mul paluti kaardistada Hiina geograafiline dünaamika, mis andis mulle suurepärase võimaluse Hiinas reisida ja selle kultuuri tundma õppida. Kuna ma ei tahtnud pärast kooli lõpetamist Euroopasse naasta, võtsin vastu töö Philipsis. Minu ettevõtlikul verel olid minu jaoks aga teised plaanid ja üsna pea mõistsin, et Philips pole minu jaoks. Tundsin end väikese hammasrattana hiiglaslikus rattas ja liiga nooremana, et aidata äri paremaks muuta. 

Avastasin Shanghai metropoli. Imesin linna energiat. Kõikjal, kus käisin, nägin uute ehitusprojektide kraanasid. Mu mõistus rassis, mõeldes kõigile ärivõimalustele, milles võiksin osaleda. Seega otsustasin Philipsist lahkuda. 

Sellest hetkest alates pidin seisma omal jalal. Asutasin hankeettevõtte, et aidata lääne ettevõtetel Hiinas äri ajada. Hiina tõusis siis esile, kuna globaliseerumine ja internet lõhkusid tõkked rahvusvaheliseks äritegevuseks. 

Mõned minu esimesed kliendid üritasid osta taastuvenergiaga seotud tooteid Hiinast. Nad ostsid päikesepaneelide täiskonteinereid, ilma et oleksid kunagi tehaseid näinud või täielikult teadnud, kellega nad tegelevad. Isegi kui nad otsustasid Hiinasse tulla, tekitas keele mitterääkimine palju raskusi. Tööstus oli noor ja kõik tulistasid puusalt. Minu ülesanne oli aidata Lääne ettevõtteid Hiinas, leida usaldusväärseid tarnijaid ja teha kvaliteedikontrolli. 

Cowboys

Ja nii ma sukeldusin taastuvenergia maailma, mis on tõeline kauboiturg. 2008. aastal sattus iga kasumit teeninud Hiina ettevõte päikeseenergia turule. Kellel oli parim müügimees, see oli edukas. Ühel hetkel oli Hiinas umbes 5000 tehast, mis tootsid päikesepaneele. Nii palju, et isegi Hiina valitsus tunnistas, et on kaotanud järe. 

Päikeseenergiaga seotud toodete hankimise aastate jooksul nägin kahte asja. Esiteks olid tooted kiiresti kaubastatud. Iga tehas teeb samade mõõtmete, samade üldiste spetsifikatsioonide ja näiliselt sama kvaliteediga komponendibrändi. Teine asi oli hajutatud katusepaigalduse kasvav osakaal võrreldes kasuliku skaalaga PV-elektrijaamadega. 

Suure elektrijaama arendamisel on teil mõõteseadmete rakendamiseks mastaap, hankige 3rd osapoole inseneriteadmisi ja õigusnõustaja nõuandeid, et koostada komponentide kaubamärkidega väga ulatuslikud lepingud, et panna nad oma toote eest vastutama ja leppida kokku hüvitises, kui tootegarantiid ei ole täidetud. Teil pole seda skaalat palju väiksemate katusel asuvate PV-süsteemide arendamisel, jättes vara omanikule olulise riski. 

Nii et ma mõtlesin: “Selle asemel, et aidata igasugustel Hiina komponendibrändidel oma toodet suruda, miks mitte luua oma kaubamärki?” Fotogalvaaniliselt saadud päikeseenergia terviklahenduste kaubamärk. Erinevalt kõigist teistest kaubamärkidest, mis tootsid ainult ühte komponenti. 

Üks bränd. Üks terviklahendus

Puhkuse ajal, istudes verandal, kust avaneb vaade Suurele Vallrahule, mõtlesin oma kaubamärgile sobiva nime peale. Valisin nime Autarco, mis tuleneb klassikalisest kreekakeelsest sõnast autarky, mis tähendab isemajandamist. Mõte sellest nimest oli Autarco vaimne algus. 

4. juulil 2011 asutati Hongkongis Autarco. Mäletan, et päev enne seda, kui me veesuusatama läksime, olid mu käsivarred täielikus agoonias. Hiina inkorporeerimisbürokraatiast läbi imbumine oli valus katsumus. 

Sellest hetkest alates ehitasin Autarco samm-sammult üles. Meie esimesed kliendid tulid minu kodulinnast. Kuid minu väliseesti eksistents andis mulle kontakte üle kogu maailma. Varsti tegime müüki Austraalias. Veidi aega hiljem liitus meeskonnaga meie esimene müügimees. 

Kui positiivselt see kõik kõlab! Tegelikult ei olnud Autarco esimene aasta alati lihtne. Oma ettevõtte klišeed kehtisid ka minu kohta. Fotogalvaaniliselt saadud päikeseenergia oli toona oluliselt kallim ja peagi läksid kõik mu säästud tarneahela finantseerimiseks. 2011. aasta talvel sõin kaks kuud ainult praetud riisi. Mitte lõbus aeg, kuid see motiveeris mind veelgi rohkem Autarcot edu saavutama. Ma ei andnud kunagi alla. Ma mõtlesin pidevalt sellele, mida mu vanemad olid mulle öelnud: kui sa tahad midagi saavutada, siis sa pead selle nimel tööd tegema. 

Ma teadsin, et ma ei ole valinud kerget teed, kuid ma ei kahelnud endas kordagi. Ma tõesti uskusin, et bränd lisab oma klientidele väärtust, kui ta pakub selgemat tootepakkumist ja muudab väärtusahela lihtsamaks. Teadsin, et see ärimudel on piisavalt vastupidav, et brändi ümber ehitada. 

Pühendumuse ja raske tööga jätkas Autarco kasvamist. Olen ideede mees ja vajasin kedagi, kes aitaks mul energiat koondada ja rakendada protsesse, mis toetaksid meie kasvu. 

Selle aja jooksul kohtusin Dan Horaniga, kellega olin varem kohtunud Pekingi olümpiamängudel. Vaatamata edukale karjäärile pankurina Londonis, otsis ta uut väljakutset. Dan alustas finantsjuhina paar kuud hiljem. Tema rahaline taust tegi meist täiusliku meeskonna. Koos olid meil kõik edu saavutamiseks vajalikud omadused! Nagu kahe peaga draakon. 

KWh garantii: kõige ohutum ja turvalisem investeering päikeseenergia turul 

Dan taipas väga kiiresti, et täislahenduste brändi pakkumine tähendab, et meil on võimalik pakkuda toodetele mõõdetavaid täitmisgarantiisid. 

Komponentide kaubamärgid annavad ainult tootegarantii ja ei anna garantiisid süsteemi täieliku toimimise kohta. See kujutab endast märkimisväärset ohtu hajutatud päikeseenergia turu paigaldajatele ja eriti varaomanikele, ilma et nad oleksid kindlad, et nende fotogalvaaniliselt saadud päikeseenergia süsteem töötab maksimaalse potentsiaaliga. See on Autarco innovatsiooni tuum. Kõrvaldame riski katusel asuva päikeseenergia tööstuse allavoolu osalejatele, pakkudes täielikele päikeseelektrijaamadele mõõdetavaid kWh saagikuse garantiisid. 

Sellest hetkest alates aurutasime tõesti edasi. Olin leidnud õige partneri, kellega koos kindlat äri üles ehitada. Meie kWh garantii pakkumine tähendas võimsa süsteemikujundustarkvara arendamist, et teaksime, mis on installitud, kuidas ja kus. Aga ka varahaldustarkvara. Autarco jääb paigaldatud süsteemide toimimisel sidusrühmaks, seega peame teadma, kuidas need toimivad. Kõik see töötati välja ettevõttesiseselt, et teha Autarcost ennekõike PV-tehnoloogiaettevõte. 

Me töötasime Shanghais koos aasta, kuni jõudsime otsusele, et ma peaksin Hollandisse tagasi pöörduma. Liikumine tagasi minu juurte juurde osutus edukaks. Hollandist tegutsemine tähendas, et olin nüüd füüsiliselt lähemal meie Euroopa klientidele ja sain nendega tugevamaid suhteid luua. Autarco kasvas rohkem kui kunagi varem. Edukas finantsinvesteering umbes sel ajal aitas meil rahvusvahelise kasvuga toime tulla. 

Selleks, et tõesti luua kindlus, mida meie kliendid väärivad, oli järgmine samm kWh garantiiriski eemaldamine meie bilansist. Selles varajases etapis ei olnud olemas kindlustuspoliisi, mis vastaks kõigile nõuetele, nii et me pidime selle ehitama. Koos spetsialiseerunud taastuvenergia sündikaadiga Londoni Lloyd’sis koostasime täiesti uue poliitika.  Ainult tänu tugevale meeskonnale, mille olime ehitanud, ja muljetavaldavale kogemusele suutis Dan lõpuks saada Lloyd’s of Londoni, et garanteerida meie kWh garantii alates 2017. aasta lõpust, luues seeläbi tõeliselt kõige kindlama ja turvalisema pakkumise fotogalvaanikatööstuses. 

Nüüd koosneb Autarco meeskond paljudest inimestest. Kõik, keda me tööle võtame, jagavad Autarco visiooni ja soovivad suurendada energiasõltumatust kogu maailmas. See on midagi, mille nimel minu arvates peaksid kõik kiiremas korras tööd tegema. Me raiskame palju energiat, et viia energia sinna, kus seda vajatakse. Sellised kaubad nagu nafta, kivisüsi ja gaas on keskkonnale äärmiselt hävitavad ja ammenduvad mõne aja jooksul. Planeedi jaoks on palju parem, kui inimkond suudab õppida jätkusuutlikult isemajandama. Kui suudame toota energiat just seal, kus seda vajatakse, kasutades taastuvaid energiaallikaid, on maailm parem paik. Olen uhke, et Autarco aitab kaasa selle eesmärgi saavutamisele. 

Roel van der Berg

Asutaja